Olej kokosowy – zastosowanie w kuchni

Olej kokosowy – zastosowanie w kuchni
Olej kokosowy – zastosowanie w kuchni

Olej z orzecha kokosowego robi coraz większą furorę. Znany ze swoich cennych właściwości używany jest jakoś składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Doskonale zastępuje balsam do ciała, jest składnikiem kremów. Oprócz tego ma swoje stałe miejsce w niejednej kuchni.

Rafinowany czy nierafinowany

Występują dwa typy oleju kokosowego – rafinowany i nierafinowany. Pierwszy z nich zostaje poddany obróbce termicznej, podczas której taci szereg cennych właściwości odżywczych. Jest tańszy i można go dłużej przechowywać. Z kolei olej kokosowy nierafinowany jest w pełni bogaty w wartościowe składniki, ale niestety, trzeba go szybciej spożyć. Tak, czy inaczej, warto troszkę więcej zapłacić za produkt bardziej wartościowy, nie pozbawiony tego, za co jest lubiany. Olej kokosowy nierafinowany jest wykorzystany w  krajach Oceanu Spokojnego jak masło i generalnie spożywa się go na co dzień.

Olej kokosowy nierafinowany – co się w nim kryje?

W oleju kokosowym, nierafinowanym znajduje się w nim przede wszystkim bardzo rzadko spotykany kwas laurynowy, posiadający m.in. właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Budowa chemiczna oleju kokosowego jest specyficzna, ponieważ składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCFA, a nie długołańcuchowych, takich, jak występują w większości przypadków w naszym pożywieniu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dzięki takiej budowie są szybciej spalane i wykorzystywane do produkcji energii. Oprócz kwasów nasyconych w oleju kokosowym nierafinowanym występują w nim także kwasy nienasycone, ale w minimalnych ilościach: linolowy, linoleinowy, oleinowy. i Co jeszcze można o nim powiedzieć? Jest łatwo przyswajalny, mimo tego, ze znajduje się w nim więcej kwasów nasyconych niż nienasyconych, pomaga w oczyszczaniu organizmu z  toksyn oraz powoduje uczucie sytości, dlatego jest chętnie spożywany przez chcących zgubić parę kilogramów. Olej kokosowy nierafinowany to także bogate źródło minerałów, takich jak potas, magnez, wapń czy magnez oraz witamin E, B i C.

W kuchni bywa niezastąpiony

Stosowany jest często zamiast oleju słonecznikowego czy rzepakowego. Dodaje się go do orientalnych i tradycyjnych potraw. Na bazie oleju kokosowego nierafinowanego można przygotować m.in. pieczone warzywa, warto dodać go do sałatki zamiast oliwy z oliwek, albo zastąpić nim margarynę przy wypieku ciast i ciasteczek. Olej kokosowy nierafinowany sprawdzi się także jako tłuszcz do smarowania formy na ciasto i jako naturalny słodzik. Niektórzy smarują nim pieczywo, ceniąc sobie jego delikatny smak i zapach.