Wspomóż swoją tarczycę naturą

Wspomóż swoją tarczycę naturą
Wspomóż swoją tarczycę naturą

Kiedy źle pracuje tarczyca, pojawiają się problemy z utrzymaniem wagi, nastrojem, gospodarką hormonalną całego organizmu. Jak w budowaniu wieży – wypadnie jeden klocek i wszystko się wali. Choroby tarczycy pojawiają się częściej u kobiet, najprawdopodobniej wynikają ze skłonności do tego typu schorzeń, nieprawidłowej diety, która zaostrza chorobę i czynników środowiskowych.

Tarczyca jest gruczołem położonym w dolnej i przedniej części szyi. Jeśli jest powiększony, lekarz jest w stanie to wyczuć, kiedy odchylimy głowę do tyłu. Tak zazwyczaj zaczyna się badanie tarczycy. Często u kobiet pojawiają się guzki widoczne tylko podczas badania USG, które jeszcze nie spowodowały powiększenia gruczołu, a świadczą o początkach problemów.

Dieta przy chorej tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy często mamy do czynienia ze wzmożonym apetytem, natomiast przy nadczynności potrzeba jedzenia jest spychana na dalszy plan. Kobiety cierpiące na choroby tarczycy skarżą się również, że mimo iż nie zmieniły swojego sposobu odżywiania, ich waga drastycznie się zmieniła. Proces odchudzania u tych osób jest możliwy, jednak wymaga dużo więcej konsekwencji i cierpliwości niż u zdrowych osób. Najlepszym wyjściem jest stosowanie diety wykluczającej produkty mleczne i pszenicę, które wzmagają stan zapalny w tym gruczole. Dieta ta nie tylko pomoże wrócić do wymarzonej wagi, ale również może zmniejszyć dawki podawanych leków.

Wyjazd nad morze

Osobom z zaburzeniami odporności i z chorą tarczycą powinny wakacje spędzać nad morzem ze względu na wysoką zawartość jodu w powietrzu. Jod stymuluje tarczycę do produkcji hormonów i zmniejsza stan zapalny w tym gruczole, jak i całym organizmie. Odpowiedni poziom jodu w diecie chroni również przed powstaniem kretynizmu i przed niską wagą urodzeniową u dzieci. Jednak suplementacja jodu, szczególnie u kobiet w ciąży powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Morszczyn jod w algach

Nie każdy, kto ma problemy z tarczycą, jest w stanie kilka razy do roku jeździć nad morze. Na szczęście występują w przyrodzie rośliny, które są bogate w ten pierwiastek, ze względu na środowisko, w którym żyją. Najpopularniejszym suplementem jest morszczyn, który zawiera nawet do 0.1% jodu. Dodatkowo dzięki zawartości kwasu alginowego morszczyn reguluje przemianę materii, zapobiega zaparciom, a przyjmowany w dużych ilościach ma właściwości przeczyszczające. Morszczyn można dostać w sklepach zielarskich jako susz, a także w postaci kapsułek jako wyciąg z tego glonu.

Problemy z funkcjonowaniem tarczycy powinny być bezwzględnie kontrolowane i w razie potrzeby leczone przez specjalistę endokrynologa. Jednak pamiętajmy, że każdy proces leczenia możemy wspierać poprzez higieniczny tryb życia, zdrową dietę i indywidualnie dopasowaną aktywność fizyczną.