Tłuszcze nienasycone - dlaczego są nam potrzebne?

Tłuszcze nienasycone - dlaczego są nam potrzebne?
tluszcze-nienasycone-losos

Rola tłuszczów nienasyconych w naszej diecie jest nie do przecenienia. Można szczerze przyznać, iż dostarczanie nienasyconych tłuszczów ma olbrzymie znaczenie dla zabezpieczenia potrzeb organizmów oraz przeciwdziała licznym chorobom. Warto szukać produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe!

Dlaczego nienasycone kwasy tłuszczowe są tak ważne?

Warto zwrócić uwagę na to, że są to tłuszcze przede wszystkim roślinne. Spożywając je nie dostarczamy cholesterolu, który występuje jedynie w tłuszczach zwierzęcych. W przypadku nienasyconych kwasów tłuszczowych zwraca się szczególną uwagę na mediowanie gospodarki lipidowej, wpływ na układ hormonalny oraz regulację odpowiedzi zapalnej. Wiele hormonów oraz cząstek – między innymi eikozanoidów jest produkowanych z nienasyconych kwasów tłuszczowych, co umożliwia zachowanie właściwego metabolizmu komórkowego i regulację pracy naszego organizmu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe mają wpływ na produkcję lipoprotein – szczególnie HDL i LDL. Zwiększając stężenie HDL powodują redukcję poziomu LDL, czyli złego cholesterolu. Oprócz tego wpływają istotnie na metabolizm tłuszczów, poprzez pobudzenie układów cytochromów w komórkach, co przekłada się na wzrost produkcji energetycznej z wykorzystaniem kwasów tłuszczowych. 

Rola przeciwnowotworowa nienasyconych kwasów tłuszczowych

Nienasycone kwasy tłuszczowe mają wpływ na podziały komórek oraz ich mechanizmy naprawcze, co odgrywa istotną rolę w działaniu prewencyjnym chorób nowotworowych. Ograniczenie nadmiernych podziałów i promowanie naprawy materiału genetycznego pozwoli uchronić organizm przed rozwojem nowotworu złośliwego, co ma kolosalne znaczenie dla naszego dobrostanu i zachowania zdrowia przez dłuższy czas. Dlatego też nie ma co się ograniczać i dobrze wybrać już teraz specjalistyczne produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Odnaleźć je można pod postacią suplementów, często wzbogaconych o witaminę D3 oraz w nasionach, pestkach oraz olejach roślinnych – rzepakowym i nie tylko. Warto wybrać to już dzisiaj!