Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Coraz więcej osób, decydujących się rozpocząć zdrowe życie, postanawia skorzystać z usług profesjonalnego dietetyka. To bardzo mądra decyzja, która ułatwia nie tylko stworzenie odpowiedniego dla danego organizmu jadłospisu, ale także poznania specyfiki swojego ciała, masy mineralnej kości czy wieku metabolicznego. To także doskonała okazja do zrozumienia zasad zdrowego odżywiania dla tych, którzy zwykle kojarzyli naturalną dietę z ogromnymi ograniczeniami. Jednak przed każdą wizytą u specjalisty powinniśmy dobrze przygotować się mentalnie i merytorycznie - także w przypadku dietetyka. O czym należy pamiętać przed wybraniem odpowiedniej osoby i co zrobić przed pierwszą wizytą?
Jak wybrać odpowiedniego dietetyka?
Pamiętajmy, że dietetycy różnią się od siebie nie tylko charakterami, ale także metodami pracy. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretnego specjalistę, powinniśmy sprawdzić opinie o nim, zajrzeć na jego profil w mediach społecznościowych i poczytać odrobinę o tym, czego dokonał. Dowiedzmy się również, jakie ma wykształcenie. Niestety wiele osób nazywa się profesjonalnymi dietetykami bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Wiele zależy od tego, czego oczekujemy od dietetyka. Jeśli chcemy tylko, by przygotował on dla nas odpowiedni jadłospis, powinniśmy zastanowić się nad tym, co jemy na co dzień, czego unikamy, czego nie lubimy - z pewnością te pytania pojawią się na spotkaniu. Dietetyk spyta również o nasze plany: czy chcemy schudnąć, a może przytyć, czy zależy nam na zmianie przyzwyczajeń, a może rozpoczynamy aktywniejszy tryb życia. Wszystko to jest bardzo istotne.
Jeśli jednak chcemy, by dietetyk pomógł nam w zrzuceniu wagi, nie wystarczy tylko rozmowa. Musimy mieć także aktualne wyniki badań. Zresztą dietetyk wymaga ich zawsze, dlatego nawet jeśli idziemy do niego z mniejszym problemem, musimy mieć ze sobą:
- badania poziomu TSH
- morfologię krwi
- poziom glukozy (na czczo)
- wskaźniki wątrobowe
- poziom cholesterolu
Te badania dadzą dietetykowi ogólny ogląd stanu naszego zdrowia. Pozwolą także dopasować dietę do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Warto także zaopatrzyć się w dzienniczek żywieniowy (chociażby z kilku dni), który pozwoli nam pokazać, jak naprawdę żyjemy, czego jemy za dużo, a czego za mało. Pytani pacjenci bardzo często bowiem zakłamują rzeczywistość, twierdząc, że odżywiają się zdrowo. Dzienniczek ma na celu ukazanie, czy jest to rzeczywistość.
Jak zatem widać przygotowanie się do wizyty u dietetyka nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak przygotować się skrupulatnie i upewnić, że mamy przy sobie wszystko, co będzie potrzebne do ustalenia odpowiedniej diety, która nam pomoże.