Karmienie noworodka - to warto wiedzieć

Karmienie noworodka - to warto wiedzieć
Karmienie noworodka - to warto wiedzieć

Karmienie po porodzie wiąże się z wysiłkiem. W celu jego ograniczenia można zdecydować się na akcesoria, które pozwalają zapewnić znacznie większy komfort matce, jak i też dziecku. Jednym z takich produktów są poduszki do karmienia, których celem jest ułatwienie przyjęcia prawidłowej pozycji.

Specjalna poduszka do karmienia to produkt, który przygotowany jest we współpracy ze specjalistami od laktacji, ergonomii. W ten sposób ułatwia przyjąć odpowiednią pozycję do karmienia. Ogranicza to występowanie bólu kręgosłupa. Dziecko może łatwiej uchwycić pierś, jak i też smoczek butelki. Prawidłowa pozycja podczas karmienia ma duże znaczenie jednakowo dla matki, jak i też dziecka. U dzieci można ograniczyć występowanie takich dolegliwości jak kolki, czy ulewanie się pokarmu.

Czym kierować się przy wyborze poduszek do karmienia?

Decydując się na specjalne poduszki do karmienia, warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów są wykonane. Atestowane są w stanie gwarantować to, że będą w pełni bezpieczne dla noworodka. Dobrej jakości materiały ułatwiają pranie i ograniczają ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Antyalergiczne materiały są w stanie ograniczyć występowanie problemów skórnych.

Wybierając poduszki do karmienia, należy zwrócić uwagę na:

  • kształt,
  • wypełnienie,
  • materiał.

Pokrowiec poduszki będzie bezpośrednio stykał się ze skórą matki i dziecka. Z tego powodu powinien być wykonany z materiałów oddychających, naturalnych. Dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na produkty wykonane w 100% z bawełny. Pozwala to w pełni ograniczyć ryzyko występowania u dziecka alergii, czy podrażnień.

Jakie wypełnienie powinna mieć poduszka do karmienia?

Istotną cechą poduszek do karmienia jest stabilność. Wpływa na to między innymi rodzaj wypełnienia.

W poduszkach do karmienia stosowane są takie wypełnienia jak:

  • gąbka,
  • styropian,
  • włókna silikonowe.

Najczęściej w poduszkach do karmienia producenci stosują kulki ze styropianu lub włókna silikonowe. Ma to na celu ograniczenie sytuacji, w których wypełnienie będzie zbyt luźne. Zdecydować można się także na takie modele, które są sztywniejsze z jednej strony i miększe z drugiej. Wzmocniona część ma zapewnić wsparcie plecom dziecka podczas karmienia. Natomiast poduszka do karmienia może być sztywna na całej długości. Takie wykonane są w całości z twardej pianki. Natomiast przy wypełnieniu kulkowym lepszym rozwiązaniem są włókna silikonowe. Wewnątrz włókien znajdują się kanały powietrzne, które pozwalają odpowiednią wentylację, a także dobrą sprężystość. Wielu producentów oferuje kulkowe wypełnienie, które można samodzielnie uzupełniać w poduszce. Pozwala to samodzielnie ustalić to, jaką będzie miała twardość.

Poduszka do karmienia w odpowiednim rozmiarze

Istotne jest zdecydowanie się na takie poduszki do wykorzystania podczas karmienia, które mają odpowiednie rozmiary. Nie ma tutaj znaczenia, czy będzie się wykorzystywało zwykłą, czy specjalną wersję. Szczególnie ważna jest wysokość poduszki. Wygodna w użytkowaniu dla dziecka i matki będzie taka poduszka do karmienia, która ma przynajmniej kilkanaście centymetrów. Jest to ważne, zwłaszcza przy karmieniu w pozycji siedzącej. Pozwala to ograniczyć konieczność schylania się do dziecka w celu nakarmienia go. Przyjmowanie takiej pozycji może skutkować między innymi bólem kręgosłupa.

Łatwe do czyszczenia poduszki

Regularnie używana poduszka do karmienia nie powinna sprawiać problemów, także przy pielęgnacji. Dobrze jest zdecydować się na takie materiały, które są łatwe do czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie bawełna, która jest łatwa jednakowo przy praniu, jak i też czyszczeniu. Wygodniejsze w użytkowaniu będą takie poduszki, które mają zdejmowany pokrowiec.