Tryptofan – aminokwas niezbędny nie tylko układowi nerwowemu

Tryptofan – aminokwas niezbędny nie tylko układowi nerwowemu
Tryptofan – aminokwas niezbędny nie tylko układowi nerwowemu

Tryptofan to aminokwas egzogenny, którego organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć. Musi być on dostarczany wraz z pożywieniem. Największe zapotrzebowanie na ten aminokwas występuje u dzieci do 12. miesiąca życia. Wraz z wiekiem wartość ta spada.

Tryptofan – jakie spełnia funkcje w organizmie

Aminokwas ten wpływa na dobre samopoczucie oraz łagodzenie stresu. Tryptofan bierze udział w wytwarzaniu tak zwanego hormonu szczęścia – serotoniny, ale i melatoniny, hormonu niezbędnego do zachowania prawidłowych funkcji snu. Zadaniem tryptofanu jest ponadto udział w syntezie rodopsyny. Dzięki temu możliwe jest widzenie po zmroku.

Kolejne funkcje tryptofanu to regulacja przemiany materii, korzystny wpływ na laktację, wytwarzanie chemicznego filtra UV – kinureiny, który produkowany jest w gałce ocznej. Tryptofan jest także niezbędny do syntezy witaminy B3 i B6. Aminokwas ma znaczenie dla wytwarzania tkanki mięśniowej oraz produkcji hormonu wzrostu. Ma wpływ nie tylko na metabolizm węglowodanów, ale i beta-endorfiny, dopaminy, a także noradrenaliny. Choć spełnia tak wiele ważnych funkcji, jest niezbędny organizmowi, groźny może być zarówno jego niedobór, jak i nadmiar.

Niedobór i nadmiar tryptofanu

Niedobór tryptofanu objawia się niedokrwistością, hipoproteinemią – spadkiem poziomu białka we krwi, zatrzymaniem laktacji, wypadaniem włosów i twardnieniem skóry. Przede wszystkim jednak obserwuje się objawy psychiczne: zaburzenia lękowe, przygnębienie, spadki nastroju czy zaburzenia snu.

Z kolei zbyt duże ilości tego aminokwasu skutkują głównie bólami głowy i uczuciem senności. Do tego dochodzą nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach zauważana jest degradacja mięśni gładkich, zaburzenia wzroku, stłuszczenie wątroby oraz problemy z motoryką ciała.

Występowanie tryptofanu

Tryptofan znajdujemy w dużej mierze w produktach spożywczych. Bogatym jego źródłem są ryby, mleko, sery, chude mięsa oraz produkty sojowe. Wysoką jego zawartością odznaczają się pestki dyni, ale niemałe ilości występują także w ziarnach soi i serze mozzarella.

 

Zawartość tego aminokwasu w produktach spożywczych jest na takim poziomie, że ich spożywanie nie grozi wystąpieniem nadmiaru. Z kolei w stwierdzonych przypadkach niedoboru, może być zalecane stosowanie suplementów z zawartością tryptofanu.