Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia
Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Teoretycznie każdy wie, że bez śniadanie nie należy wychodzić z domu. Jednakże, dorośli z reguły zapominają o tej jakże ważnej zasadzie i w wirze porannych obowiązków mają czas jedynie na gorący napój czy szklankę soku. Dlaczego warto uczynić wszystko, aby rozpocząć dzień w towarzystwie porządnego posiłku?

Rola pierwszego posiłki

Klasyczne polskie śniadanie składa się z gorącego napoju, różnorodnych kanapek w ciągu tygodnia, a w trakcie weekendu na stołach w naszym kraju goszczą z reguły jajka w różnej postaci. Coraz większa ilość osób niestety odchodzi od tradycji pożywiania się przed wyjściem do pracy. Oczywiście, przygotowanie dzieci do wyjścia do szkoły bądź przedszkola, a samych siebie do pracy wymaga czasu, warto jednak wstać o 5 minut wcześniej, aby spożyć pełnowartościowy posiłek i zacząć swój dzień we właściwy sposób. Wiele osób rano nie odczuwa głodu, dlatego aby nie zmuszać się do jedzenia po prostu rezygnują z pierwszego posiłku. Jest to nieprawidłowe zachowanie, gdyż śniadanie powinno być zjedzone na około  godzinę po obudzeniu się. Wiąże się to zarówno z dostarczeniem organizmowi jakże pożądanej porcji energii po głodowaniu przez całą noc, a także wpływa pozytywnie na metabolizm.

Dlaczego należy jeść śniadanie?

Wśród zalet związanych z jedzeniem śniadania wyróżnia się ulepszenie gęstości żywieniowej diecie. Chodzi o to, że człowiek w ciągu dnia nie zmaga się z napadami głodu, ma znacznie więcej energii oraz chęci do życia, co przekłada się również na brak podjadania miedzy posiłkami. Osoby, które jedzą śniadanie nie sięgają po słodkie oraz słone przekąski, odżywiają się bardziej świadomie przez co rozumie się sięganie po zdrowsze, pełnowartościowe produkty, a także warzywa i owoce.

Zjedzenie śniadania przekłada się także na zachowanie lepszej kondycji, mowa oczywiście o śniadaniu, które zostało skomponowane we właściwy sposób. Warto upewnić się, że zawiera witaminy B, jod, cynk oraz żelazo. Bardzo istotne jest, żeby dziecko przed wyjściem do szkoły zjadło śniadanie, gdyż nauka będzie przychodziła mu znacznie łatwiej i nie będą występowały problemy z koncentracją.

Ludzie jedzący śniadanie rzadziej zmagają się z depresją, gorszym samopoczuciem oraz rozdrażnieniem. Tryskają oni humorem, osiągają lepsze wyniki w pracy, pracują na pełnych obrotach oraz są kreatywni.

Śniadania nie można pomijać jeśli człowiek pragnie zachować właściwą sylwetkę, gdyż sprzyja ono pobudzeniu metabolizmu oraz nieobjadaniu się przez pozostałą część dnia.