Skąd bierze się brak apetytu?

apetyt
apetyt

Nie ma jednej przyczyny braku apetytu. Mogą one być zupełnie inne u dzieci i dorosłych, jednak wykazują identyczne objawy. Utrwalenie nawyków niejadka może źle wpłynąć na zdrowie i kondycję, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zagrożenia życia.

Zaburzenia łaknienia w przypadku dzieci mogą być spowodowane niewłaściwymi zachowaniami rodziców. Jeśli dorośli podczas posiłków chcą nakarmić dzieci na zapas, obawiając się o ich prawidłowy rozwój, owocem ich lęków mogą być dwa scenariusze. Z jednej strony dziecko szybko przyzwyczai się do dużych ilości pokarmu i zacznie domagać się smakołyków zbyt często, wykazując się nieposkromionym apetytem. Wówczas zaowocuje to błyskawicznie rozwijającą się nadwagą lub nawet otyłością, zwłaszcza gdy rodzice nie będą potrafili odmówić swoim pociechom niezdrowego i wysokokalorycznego fast-foodu. W drugim przypadku może dojść do jadłowstrętu i niekończących się scen wmuszania obiadu. Dziecko zostanie typowym niejadkiem, a jego zmagania z jedzeniem będą mechanizmem, który zacznie się od fizycznego przeładowania układu pokarmowego, a następnie na dłużej może zagościć w psychice młodego człowieka.

Źródła braku apetytu najczęściej leżą w psychice

U dorosłych źródłem nieprawidłowych postaw właśnie psychika bywa najczęstszą przyczyną rezygnacji z jedzenia. Z czynników zewnętrznych wpływają na to zwłaszcza pośpiech przy spożywaniu czy monotonia posiłków. Innym powodem braku apetytu mogą stać się problemy z żołądkiem. Cierpiący na drobne dolegliwości, takie jak mdłości czy uczucie przepełnienia będzie unikał jedzenia, by nie pogłębić tych objawów. W takim przypadku należałoby o konsultacji z gastrologiem wykluczyć rzeczywiste problemy trawienne i skupić się na walce z jadłowstrętem.

Przyczyną mogą być także alergie lub podeszły wiek 

Podobne objawy mogą towarzyszyć osobom, które cierpią na alergie pokarmowe. Mogą one dotyczyć składników wielu pokarmów, takich jak np. mleko krowie, pszenica, jaja. Kojarząc jedzenie z dolegliwościami (alergeny mogą powodować dyskomfort lub bóle brzucha) alergicy odruchowo myślą o jedzeniu w ogóle jako przyczynie dyskomfortu i często nie wykazują ochoty na posiłek. Jeszcze innym problemem może być ograniczone łaknienie u osób starszych, u których sygnalizacja poczucia głodu jest opóźniona fizjologicznie. Rozwiązaniem w wielu wypadkach może być urozmaicenie menu czy wprowadzenie stałych zwyczajów przy rodzinnym stole. Doraźnie należy zastosować któryś ze znanych preparatów na zwiększenie łaknienia, jak np. Apetizer, Megastril czy Citropepsin.