Oczyszczanie organizmu - nie tylko na odchudzanie

Oczyszczanie organizmu - nie tylko na odchudzanie
oczyszczanie-organizmu-koktajl-warzywny

Na temat oczyszczania organizmu bardzo wiele się mówi. Jest to popularny frazes używany przez wszystkich zwolenników zdrowego odżywiania, diety oraz zmiany swojego stylu życia. Rzekoma detoksykacja jest jednak bardzo często mitem i zachodzi pomimo podejmowania różnych, często śmiesznych procedur i zabiegów.

Czy istnieją produkty żywnościowe o charakterze oczyszczającym?

Jeśli chodzi o usuwanie wszelkich toksyn, to nasz organizm sam w sobie świetnie sobie z tym radzi. Usuwanie alkoholu zachodzi przez układ mikrosomalny oraz dehydrogenazę alkoholową. Cyjanki, zawarte na przykład w popularnych pestkach owoców są usuwane w wątrobie przez enzym rodanazę, z kolei metale ciężkie są często poddawane modyfikacjom, które pozwalają na ich rozpuszczenie we krwi i usunięcie wraz z moczem. 

Inną kwestią jest tzw. wymiatanie wolnych rodników, które jest rzeczą potwierdzoną. Wolne rodniki to pobudzone atomy i cząsteczki, które mają potencjał do uszkadzania białek, genomu i enzymów. Powodować one mogą między innymi choroby nowotworowe, na skutek uszkodzenia materiału genetycznego komórki i powstania różnego rodzaju mutacji. Obecnie identyfikuje się wiele substancji przeciwutleniających, między innymi kwas askorbinowy, alkaloidy czerwonego wina i masę innych związków o podobnym działaniu.

Czy przeczyszczenie równa się oczyszczenie?

Wywołanie biegunki lub wymiotów w wielu kręgach – szczególnie miłośników Kambo jest uważane za detoksykację organizmu. Cóż, często objawy te są de facto objawem nie oczyszczania, a zatrucia. Organizm w warunkach klasycznych nie potrzebuje absolutnie specjalnej stymulacji do oczyszczania – stale pracuje wątroba i nerki, które pełnią najważniejsze funkcje w tym zakresie. Nie dawajmy się więc manipulować rzekomemu oczyszczaniu – realizujmy je jedynie przez zdrową i nieobciążającą naszej wątroby dietę. Poprawi to znacząco efektywność pracy naszego organizmu i pozwoli usuwać skutecznie toksyny każdego kolejnego dnia. Nie ma się więc czego obawiać i czym się specjalnie przejmować.