Jak przygotować łazienkę dla osoby starszej?

Jak przygotować łazienkę dla osoby starszej?
Jak przygotować łazienkę dla osoby starszej?

Jeśli dom czy mieszkanie ma zajmować osoba starsza, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie jej funkcjonalnej przestrzeni, która ułatwi poruszanie i swobodne życie. Taboret pod prysznic pozwoli dbać o higienę, a niskie progi i sporo wolnej przestrzeni zapobiegnie wypadkom.

Łazienka dla seniora – jak urządzić?

Projekt łazienki dla osoby starszej musi być szczególnie dobrze przemyślany, a to wszystko ze względu na konieczność zapewnienia wygody oraz maksymalnego bezpieczeństwa. Taboret pod prysznic ułatwi utrzymanie higieny na wysokim poziomie, a z kolei wanna z otwierany drzwiami umożliwi branie długich kąpieli bez względu na wiek.

Dostosowanie łazienki dla osób starszych musi odbywać się jeszcze na etapie projektowania. Szczególnie ważne jest nabycie specjalnego wyposażenia. Mowa o dodatkach, meblach, sanitariatach i innych elementach ułatwiających korzystanie z pomieszczenia kąpielowego.

Przestrzeń to podstawa w łazience osoby starszej

W pierwszej kolejności należy zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni, czyli nie zagracać pomieszczenia zbędnymi dodatkami. Meble powinny być proste i łatwe w użytkowaniu. Minimalna przestrzeń użytkowa wynosi 1,5 × 1,5 metra. Osoby starsze często wymagają korzystania z wózków inwalidzkich i taka przestrzeń pozwoli im na swobodne poruszanie się w pomieszczeniu.

W dalszej kolejności w łazience nie może występować próg, gdyż ryzyko potknięcia się na nim jest bardzo duże, a jak wiadomo, złamane kości u osoby starszej nie chcą się zrastać.

Taboret pod prysznic zdecydowanie ułatwia mycie ciała, gdyż stanie przez kilka minut pod prysznicem może w znaczący sposób osłabić siły i utrudnić wyjście z kabiny. Taboret pod prysznic nie zajmuje dużo miejsca, jest łatwy w użyciu, a może być także używany w innych pomieszczeniach.

Starsza osoba nie ma siły, dlatego poręcze i uchwyty są szczególni ważne. Trzeba je zamontować przy wannie albo w prysznicu, obok toalety oraz przy umywalce.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa należy do wanny albo prysznica należy włożyć matę antypoślizgową. Na podłodze nie należy kłaść dywaników ani mat, gdyż ryzyko potknięcia się jest stosunkowo duże.

Dostosowanie łazienki do osoby starszej nie jest trudne, wystarczy dodać kilka elementów i zadbać o bezwzględne bezpieczeństwo.