Chodzenie boso i jego wpływ na zdrowie

Chodzenie boso i jego wpływ na zdrowie
Chodzenie boso i jego wpływ na zdrowie

Zdrowie powinno być dla każdego z nas najważniejsze. Zapominamy jednak o podstawowych czynnościach, które możemy wykonywać, a są w zasięgu nas wszystkich. To, chociażby chodzenie na boso, o którym w zasadzie zapomnieliśmy. A może ona mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Jakie działania profilaktyczne może realizować każdy z nas?

Jeśli chodzi o naszą dobrą kondycję zdrowotną, to mamy dostęp do wielu różnych działań profilaktycznych. Na bardzo dużą skalę interesujemy się przecież w dzisiejszych czasach różnego typu propozycjami dietetycznymi. Do tego jeszcze dochodzą oczywiście trenerzy osobiści i psycholodzy. Mamy dostęp do wielu różnych punktów usługowych, gdzie można ćwiczyć sztuki walki lub po prostu jakieś inne sporty, czy też podnoszenie ciężarów. Trzeba też zauważyć, że niestety przez lata rozwoju cywilizacyjnego zrezygnowaliśmy z podstawowych instynktownych działań, które jak się okazuje, zapewniają nam lepszą kondycję zdrowotną. Chodzi między innymi o chodzenie na boso. Szczególnie ona będzie rekomendowane przez doświadczonych specjalistów, jeżeli chodzi o podłoże naturalne. Czasami też możemy spróbować chodzić na boso w domu, ale będzie to uciążliwe i raczej nie jest wskazane. Można to robić na przykład tylko w łazience, jeżeli mamy jakieś wygodne dywaniki łazienkowe. Wtedy rzeczywiście możemy poczuć komfort i nie czujemy nieprzyjemnego zimna. Generalnie jednak podłoże musi być takie, aby stopa miała odpowiednią stabilizację.

Czy dla komfortu stóp potrzebne są tylko dywaniki łazienkowe?

Komfort potrzebny jest codziennie bez względu na to, w jakim miejscu będziemy się znajdować. To będzie także oczywiście właśnie wykorzystywanie najróżniejszych akcesoriów w domu. W łazience szczególnie wieczorem będziemy spędzać dużo czasu, a więc tu warto zadbać o jakieś wygodne i bardzo ładne dywaniki łazienkowe. Przydają się po wyjściu spod prysznica albo z wanny, bo czujemy wtedy bardzo miłe podłoże. Zwracajmy jednak uwagę na to, o czym mówią doświadczeni ortopedzi lub po prostu lekarze, którzy zajmują się układem immunologicznym szeroko rozumianym. Dawno już udowodniono, że jeżeli chodzimy na boso po łące albo po plaży, to wtedy będzie to wpływać bardzo korzystnie na postawę naszego ciała. Kondycja kręgosłupa się poprawia. Poza tym chodzenie na boso będzie wpływać na lepsze krążenie i korekcję wad stóp. Bardzo dobrym podłożem będzie na przykład gęsta trawa, ale również żwir. Na początku kontakt z takim podłożem może się wydawać nieprzyjemny, ale bardzo szybko zauważymy, że można czerpać z tego prawdziwą przyjemność.