Świeży olej własne produkcji - dlaczego warto?

Świeży olej własne produkcji - dlaczego warto?
Świeży olej własne produkcji - dlaczego warto?

Interesując się zdrowym odżywianiem, coraz częściej pod uwagę bierzemy produkty, o których kiedyś w ogóle byśmy nie pomyśleli. Coraz częściej polscy konsumenci zwracają uwagę na dobroczynne działanie oleju. Dlatego w wielu kuchniach często można zauważyć wyciskarkę.

Czy wyciskarka do oleju to urządzenie tylko dla specjalistów?

Kiedyś, gdy słyszeliśmy o tym, że gdzieś wykorzystywana jest prasa do oleju, to mieliśmy przed oczami raczej zaplecze jakiegoś dużego zakładu produkcyjnego, gdzie wytwarza się olej. W dzisiejszych czasach coraz częściej jednak można słyszeć o produkowaniu zdrowej żywności we własnym zakresie w domowym zaciszu. Nie chodzi więc już tylko i wyłącznie o wypiekanie chleba albo bułek, czy też własnego ciasta. Zbilansowana dieta i zdrowe odżywianie to również różnego rodzaju oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. To więc, czy rzeczywiście warto produkować własny olej, wydaje się pytaniem retorycznym. Jak najbardziej będzie to trafione rozwiązanie. Szczególnie wtedy jest rekomendowany, gdy jesteśmy osobami, które nie zawsze ufają w to, co jest oferowane nam w sklepach. Gdy więc wykorzystywana będzie wyciskarka do oleju, to gwarantujemy sobie dostęp we własnym zakresie do bardzo dużej ilości różnych witamin oraz substancji mineralnych. Oczywiście nie byłoby możliwe wykorzystanie takich produktów, gdyby nie były one oferowane teraz w wielu sklepach i hurtowniach w bardzo dużej ilości. Producenci, zauważając bardzo duży popyt na tego rodzaju rozwiązania gastronomiczne, stawiają właśnie na maksymalną dostępność dla klientów. Produkuje się więc wyciskarki nie tylko przemysłowe, ale również na użytek indywidualny.

Dlaczego warto zastanowić się nad wykorzystaniem wyciskarki do oleju?

Przy okazji warto zauważyć, że coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość produktów spożywczych. Kiedyś mało kto z nas czytał w ogóle najróżniejsze oznaczenia, które są w zasadzie na każdej etykiecie. Tymczasem mnóstwo jest w nich konserwantów i gdy wczytamy się do końca w te wszystkie oznaczenia, to łapiemy się za głowę. Dlatego też wyciskarka do oleju może być opcją jak najbardziej rekomendowaną i prozdrowotną. Przede wszystkim olej produkowany w domowych warunkach, czyli tłoczony na zimno będzie o wiele zdrowszy aniżeli ten, który kupujemy w sklepie. Tutaj nie ma absolutnie żadnych konserwantów. A zauważmy, że te ostatnie są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Poza tym są to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Możemy dzięki nim przygotować olej z bardzo różnych roślin oleistych. W efekcie zapewnimy sobie dostęp do witamin A, D oraz E.