Porady i wytyczne projektowania toalety dla osób z niepełnosprawnością

Porady i wytyczne projektowania toalety dla osób z niepełnosprawnością
Porady i wytyczne projektowania toalety dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnościami zmagają się na co dzień z bardzo wieloma barierami architektonicznymi. Szczególnie ma to miejsce w łazienkach i dotyczy głównie osób, które doznają trudności w poruszaniu się. Jak urządzić łazienkę, aby była ona dla nich w pełni komfortowa w użytkowaniu?

Toaleta dla niepełnosprawnych – wymogi prawne

W miejscach użyteczności publicznej przynajmniej jedna łazienka powinna być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przepisy prawne zawierają szereg wytycznych, które powinny zostać spełnione, aby nie dopuszczać się dyskryminacji takich osób, a jednocześnie, aby zapewnić im pełen komfort. Kwestie te są regulowane nie tylko przez prawo polskie, ale także przez przepisy unijne. Toaleta dla niepełnosprawnych powinna zapewniać przede wszystkim odpowiednią przestrzeń manewrową, która musi mieć wymiary 150 cm na 150 cm. Jest to bardzo ważny aspekt przede wszystkim dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Równie ważne jest dla nich to, aby odpowiednie wymiary miały drzwi wejściowe do toalety – powinny one mieć bowiem szerokość minimum 90 cm.

Jakie wyposażenie powinna mieć toaleta dla niepełnosprawnych?

Toaleta dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w takie elementy, które ułatwią korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim powinny to być uchwyty umieszczone w strategicznych punktach łazienki. Najlepiej, aby zostały zamontowane przy sedesie, a także pod prysznicem. Warto zadbać również o to, aby łazienka została wyposażona w krzesełko prysznicowe, które znacznie ułatwia osobom z niepełnosprawnościami codzienne czynności higieniczne i pielęgnacyjne. W łazience dla niepełnosprawnych rzadkością są wanny. Jeśli jednak taka w toalecie się znajduje, warto wyposażyć ją w specjalne siedzisko, uchwyt, a najlepiej również w drzwiczki, które umożliwią łatwiejsze wydostanie się z niej. Pamiętajmy również, aby w przypadku prysznica brodzik nie był zbyt wysoki. Najlepiej wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych w prysznic pozbawiony całkowicie brodzika. Niezwykle ważna jest, szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, kwestia wysokości zawieszenia umywalki. Powinna ona bowiem zawsze znajdować się powyżej kolan takiej osoby – jest to wysokość minimalnie 70 cm.