Kąpiele borowinowe – na co pomagają?

Kąpiele borowinowe – na co pomagają?
Kąpiele borowinowe – na co pomagają?

Cenne właściwości borowiny znane są już od wielu lat, gdyż uważa się ją za jedną z najbardziej wartościowych darów, jakimi obdarzyła nas matka natura. Pomaga przede wszystkim na zapalenia stawów, a także leczy mięśnie i kości. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego warto kąpać się w borowinie?

Wraz z upływem czasu organizm staje się coraz słabszy, pojawia się coraz więcej chorób i dolegliwości, dlatego konieczne są zmiany w miejscu zamieszkania oraz regularne wsparcie zmęczonego ciała. Wanna z drzwiczkami to podstawa, gdyż zdecydowanie ułatwia rozpoczynanie i kończenie kąpieli. Oprócz tego zmniejsza ryzyko wypadku i poślizgnięcia się, co może przełożyć się na trudną do wyleczenia kontuzję. Wpłynie ona nie tylko na poważne zmiany w życiu, ale jednocześnie może przyczynić się do trwałego uszkodzenia zdrowia. Dlatego wanna z drzwiczkami to doskonały zakup.

Zabiegi dla seniorów z wykorzystaniem borowiny odbywają się przede wszystkim w sanatorium, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać je w domowym zaciszu. Kąpiel borowinowa zawiera bardzo wiele substancji organicznych, wśród których wymienia się węglowodany, garbniki, kwasy humusowe i fulwonowe, mikro i makroelementy oraz żywice. Warto jeszcze nadmienić, że stanowią bogactwo związków wykazujących właściwości estrogenie, umożliwiające zaznanie ulgi w trakcie zmagania się z kobiecymi dolegliwościami i różnymi objawami menopauzy. Wanna z drzwiczkami idealnie nadaje się do kąpieli borowinowych i sprawia, że ciało regeneruje się. Borowina umożliwia wyleczenie stanów zapalnych oraz zapalenia na tle bakteryjnym. Naskórek regeneruje się szybciej i jednocześnie można zauważyć zdecydowanie lepsze ukrwienie skóry na całym ciele.

Borowina przyniesie szczególną ulgę w trakcie zmagania się z bólem kręgosłupa i zapaleniem stawów. Dotyczy to sztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa, zespołów bólowych szyjnych, lędźwiowych oraz barkowych. Kąpiel przyniesie ulgę zmęczonemu ciału, które zmaga się z poważnymi urazami, stłuczeniami albo zwichnięciami. Borowiną można leczyć również schorzenia związane z układem nerwowym i dolegliwości powiązane z układem krążenia. Układ pokarmowy także zyskuje na regularnych kąpielach w borowinie (między innymi leczy zapalenie jelit i wrzody występujące na żołądku). Można poprawić wygląd skóry, włosów oraz mieć lepsze samopoczucie – wystarczy zażywać regularnych kąpieli z dodatkiem borowiny.