Rokitnik – bomba witaminowa, z którą warto się zaprzyjaźnić

Rokitnik – bomba witaminowa, z którą warto się zaprzyjaźnić
Rokitnik – bomba witaminowa, z którą warto się zaprzyjaźnić

Rokitnik to roślina, która powszechnie rośnie w naszym kraju. Jego krzewy są niezwykle efektowne i można je spotkać w wielu miejscach. Gdy chodzi o właściwości kosmetyczne i zdrowotne tej rośliny, wydaje się, iż jest w naszej kulturze całkowicie niedoceniana. Jest to co najmniej dziwne, gdyż rokitnik to prawdziwa bomba witaminy C. Niewiele roślin ma ej tak wiele jak on.

Rokitnik – niesamowite właściwości kosmetyczne i prozdrowotne

Fenomen rokitnika nie ogranicza się do olbrzymiej dawki witaminy C. Jest on prawdziwą skarbnicą także innych witamin i mikroelementów. Poza wspomniana już witaminą C rokitnik jest doskonałym źródłem takich witamin, jak: A, E, K, D i P, witamin z grupy B oraz karotenu. Jest on także bogaty w wiele minerałów – wapnia, boru, potasu, krzemu, fosforu, manganu i żelaza. Roślina jest bogata w antyoksydanty, które eliminują komórki nowotworowe, są także niezbędne do zachowania młodości naszej skóry. Rokitnik zawiera również rutynę, która jest elementem leków wzmacniających naczynia krwionośne oraz podnoszących odporność. Warto jednak wiedzieć, iż nie wszystkie owoce rokitnika zawierają tyle samo prozdrowotnych substancji. Wiele zależy od miejsca, z którego pochodzą krzewy. Rokitnik ma bardzo szerokie zastosowanie. Może on być składnikiem kosmetyków, leków, może także znaleźć swoje miejsce w kuchni. Przetwory z rokitnika znajdują uznanie na całym świecie. Cenione są nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale również walory smakowe. Warto zauważyć, iż witamina C obecna w owocach rokitnika jest niezwykle trwała i w dużej mierze odporna na procesy obróbki termicznej. Posiłek zawierający w swoim składzie owoce z rokitnika, będzie zarówno smaczny, jak i bardzo zdrowy. Na rynku dostępne są również olej i sok z rokitnika. Olej można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Poza tym, że stanowi on doskonałą bazę kremów, doskonale sprawdza się, gdy nakładamy go na twarz i ciało. Już po kilku dniach można zauważyć wyrównanie kolorytu cery, jej wygładzenie i ujędrnienie.

Lecznicze właściwości rokitnika

Rokitnik to roślina posiadająca bogate właściwości lecznicze i kosmetyczne, niezależnie od zastosowanej formy. Roślina ta doskonale sprawdza się w przypadku chorób krążenia. Bogactwo przeciwutleniaczy, rutyny i witaminy C sprawia, iż nasz układ krwionośny jest skuteczniej chroniony. Rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, witamina C przyspiesza regenerację włókien kolagenowych (tym samym gojenie się ran oraz dobroczynnie wpływa nasze stawy) a przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki. Sok i olej z rokitnika rekomendowane są przy dolegliwościach układu pokarmowego. Ich systematyczne stosowanie pomaga w leczeniu wrzodów czy refluksu. Właściwości tej rośliny czynią ją niezawodną w przypadku chorób skórnych. Rokitnik chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.