Zapalenie pęcherza u dzieci - przyczyny i skuteczne metody leczenia

Zapalenie pęcherza u dzieci - przyczyny i skuteczne metody leczenia
Zapalenie pęcherza u dzieci - przyczyny i skuteczne metody leczenia

Zapalenie pęcherza to jedna z częściej występujących chorób u dzieci. Jego objawy są często mylone z innymi schorzeniami, a odwlekanie diagnozy może doprowadzić do groźnych następstw. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Co na zapalenie pęcherza będzie najskuteczniejszym leczeniem?

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u dzieci

Zapalenia pęcherza moczowego najczęściej pojawiają się u dzieci do 5 roku życia. Z uwagi na budowę anatomiczną zdecydowanie bardziej narażone są dziewczynki. Bezpośrednią przyczyną choroby jest zwykle namnożenie się chorobotwórczych bakterii i zwykle ma formę wstępującą, czyli bakterie dostają się do organizmu z zewnątrz, przez cewkę moczową. Bakterie mogą się też przedostać do układu moczowego z krwi, ale taka sytuacja najczęściej dotyczy noworodków lub pacjentów skrajnie osłabionych. Innymi powodami mogą być równego rodzaju wady wrodzone i zaburzenia funkcjonowania układu moczowego. Dochodzi w nich do zalegania moczu w różnych odcinkach przewodu moczowego lub cofania się moczu z powrotem do jego początkowych elementów.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u dzieci.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u dzieci często nie sugerują poważnych problemów i z pozoru można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub zatruciem. Charakterystyczne symptomy, które kojarzymy z infekcją układu moczowego, czyli m.in. świąd okolic intymnych, ból podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz i częstomocz pojawiają się dopiero u dzieci wczesnoszkolnych. Przed 5 rokiem życia zwróć uwagę na gorączkę, wymioty, brak apetytu, ogólne rozdrażnienie i osłabienie, a także ewentualne zmiany w zapachu i kolorze moczu.

Co na zapalenie pęcherza zaleci lekarz i babcia?

Potwierdzeniem zapalenia pęcherza moczowego jest wynik badania moczu wraz z jego posiewem. Ten ostatni pozwala dokładnie zidentyfikować bakterię wywołującą zakażenie. Dzięki czemu możliwe jest podanie antybiotyków, na który dany szczep nie jest odporny. Najmłodsze dzieci zwykle leczone są w szpitalach, ponieważ w tamtych warunkach dużo łatwiej obserwować szybko zmieniający się stan, a także jest możliwość podania leków drogą dożylną. Starsze dzieci, w przypadku łagodnego przebiegu infekcji, bez wymiotów, biegunki i niekontrolowanej gorączki mogą być leczone w warunkach domowych. Dodatkowo w celu zmniejszenia uciążliwości nieprzyjemnych objawów można podać furazydynę, a także skorzystać z naturalnych metod. Co na zapalenie pęcherza moczowego możesz znaleźć w swoim domu? Bezpiecznymi środkami dla dzieci będzie np. napar z rumianku, czy liści brzozy. Może je podać w formie napoju do picia, albo zrobić tzw. nasiadówkę. Dzięki zamoczeniu w naparze miejsca, które jest objawowe, można na nie działać bezpośrednio. Wiele ziół w Twoim domu ma działanie odkażające, przeciwzapalne i przeciwświądowe, dzięki czemu mogą przynieść miejscową ulgę i przyspieszyć proces zdrowienia.