Jak skutecznie walczyć z nawykowymi zaparciami u dzieci?

Jak skutecznie walczyć z nawykowymi zaparciami u dzieci?
Jak skutecznie walczyć z nawykowymi zaparciami u dzieci?

Problemy z wypróżnieniami mogą zdarzać się w każdym wieku. Niekiedy pojawiają się nawet u niemowląt i małych dzieci. Te z obawy o ból, jaki towarzyszy zaparciom często nabierają nawykowych zaparć, co stanowi ogromny problem. W jaki sposób pomóc dziecku i jaką dietę stosować, kiedy pojawia się taki problem?

Zaparcia – jakie są ich przyczyny?

Trudności z wypróżnieniami mogą mieć różne podłoża. Zwykle zaczynają się jednak od niedoboru płynów w organizmie. Kiedy dziecko wypija zbyt mało wody i innych napojów, kał jest odwodniony i twardy. Znacznie utrudnia to jego przemieszczanie się i wydalenie. Może okazać się to na tyle bolesnym problemem, że maluch nawykowo wstrzymuje zrobienie kupy. Kolejna kwestia to brak błonnika pokarmowego w pożywieniu. Ten potrzebny jest, aby oczyścić jelita. Na skutek ruchów perystaltycznych masy kałowe przesuwają się dalej, ale niekiedy osadzają się ich fragmenty. To właśnie błonnik pokarmowy oczyszcza ścianki jelit i pomaga w regularnym wypróżnianiu się. Również spożywanie zbyt dużej ilości czekolady i brak świeżych warzyw i owoców w diecie mogą skutkować tym, że pojawiają się przykre i bolesne zaparcia. Dobrze zbilansowana i zaplanowana dieta służy naszemu organizmowi pod każdym kątem, również w zakresie pozbywania się zbędnych produktów przemiany materii.

Czym grożą przewlekłe zaparcia?

Wydalanie mas kałowych jest bardzo ważne i powinno odbywać się systematycznie. Znajdują się w nich bowiem toksyny, które szkodzą organizmowi. Osoby cierpiące na zaparcia często skarżą się również na bóle brzucha, czy hemoroidy utrudniające codzienne funkcjonowania. Nie wolno dopuścić do tego, aby dziecko nie załatwiało się przez kilka dni. Jeśli domowe sposoby nie działają, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, który zbada dziecko i sprawdzi, czy układ wydalniczy jest prawidłowo zbudowany. Niekiedy konieczny jest bowiem zabieg.

Jak skutecznie zwalczać dziecięce zaparcia?

Zanim zdecydujemy się na wizytę w gabinecie lekarskim, z zaparciami można próbować walczyć w warunkach domowych. Najważniejsze zalecenie to stałe nawadnianie organizmu. Najlepiej, żeby maluch pił wodę niegazowaną. Pomoże to zmiękczyć kał, który łatwiej wydostanie się z jelita grubego. Poza tym, dieta musi być bogata w świeże warzywa oraz owoce. Najlepiej wybierać te, które zawierają dużo naturalnego błonnika, jak papryka, dynia, jabłka, czy marchew. Błonnika dostarczą również płatki owsiane i pełnoziarniste pieczywa. W czasie zaparć należy unikać warzyw wzdymających, jak wszelkiego rodzaju warzywa strączkowe, brokuły, kapusta, ale również bananów, ponieważ mogą działać zapierająco. Nie jest też wskazane podawanie dziecku ryżu. Można stosować delikatny masaż brzucha – zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ostateczności warto zastosować czopek glicerynowy, który zmniejszy ból u ułatwi wypróżnienie się. Na pewno trzeba do dziecka podchodzić łagodnie, ponieważ problem może mieć również naturę psychiczną.