Kiedy należy spożyć ostatni posiłek?

Kiedy należy spożyć ostatni posiłek?
Kiedy należy spożyć ostatni posiłek?

Jeszcze kilka lat temu żelazna zasada informowała, że każdy komu zależy na ładnej figurze oraz dobrym samopoczuciu powinien spożywać kolację kilka godzin przed udaniem się na spoczynek. Aktualnie trendy zmieniają się i mówi się coraz więcej o tym, aby nie chodzić spać głodnym. W co należy wierzyć?

Jak odżywiać się przed spaniem?

W wielu krajach nie przestrzega się żelaznej zasady, która informuje, że ostatni posiłek powinie być spożyty na dwie, trzy godziny przed pójściem do łóżka. Ludzie biesiadują tam do późnych godzin nocnych, a i tak nie widać po nich skutków całkiem innego stylu życia niż jest rekomendowany przez większość dietetyków. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na badania, które pokazują, że czas spożycia ostatniego posiłku nie jest wcale tak ważny jak może się to wydawać. Naukowcy informują wprost, że przyrost bądź spadek masy ciała jest uwarunkowany przestrzeganiem zapotrzebowania na kalorie. W związku z tym ich rozłożenie w ciągu dnia oraz czas posiłków nie odgrywa aż tak ważnej roli, jak jest to cały czas powtarzane.

Dodatkowo, warto zdawać sobie sprawę, że bilans kaloryczny człowieka nie zamyka się w trakcie jednego dnia. Sytuacja ta może zostać omówiona na podstawie przykładu. Kiedy na przykład w środę zjesz zbyt dużo, czyli dostarczysz za wiele kalorii, wystarczy, żebyś w czwartek zjadła mniej niż zwykle i nadwyżka zostanie wyrównana. Nie odbije się to negatywnie na wyglądzie oraz samopoczuciu. W związku z takimi informacjami oraz innymi badaniami przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię należy rozliczać raz na tydzień.

Nie chodzi wcale o to, żeby wieczorami najadać się w nieskończoność oraz do łóżka chodzić z pełnym brzuchem. Jedzenie, przede wszystkim ciężkostrawne potrzebuje całkiem sporo czasu, żeby ulec strawieniu. Dlatego brzuch pełny tłustego jedzenia utrudnia sen oraz może negatywnie wpłynąć na wygląd. Spożywane porcje także mają duże znaczenie, gdyż nawet stosunkowo niskokaloryczne pożywienie spożywane w dużych ilościach odbije się negatywnie na wyglądzie. Sen także wpływa na wagę oraz skłonności do tycia. Osoby, które nie przesypiają rekomendowanych 8 godzin mają zdecydowanie większą szansę na zmaganie się z otyłością.

Jak więc należy się odżywiać, a czego unikać? Przede wszystkim należy pozbyć się ze swojego życia ograniczeń, które nie są wcale potrzebne. Należy cieszyć się życiem oraz jedzeniem, gdyż to jedna z największych przyjemności na którą może pozwolić sobie człowiek. Najważniejsze to zachować równowagę, która umożliwia nie tylko zachowanie ładnej figury, ale przede wszystkim szczęście i zdrowy rozsądek.