Czy warto jeść mięso?

Czy warto jeść mięso?
Czy warto jeść mięso?

Na temat mięsa mówi się wiele. Jedni są zdania, że należy je całkowicie wykluczyć z diety. Inne osoby mówią, że jest ono ważnych składnikiem jadłospisu i nie może go zabraknąć w trakcie codziennej diety. Jakie są zalety oraz wady spożywania mięsa i czy w przybliżonej sytuacji istnieje złoty środek?

Jaką rolę w organizmie odgrywa mięso?

W mięsie znajdziemy zarówno niekorzystne związki oraz składniki, jak również takie bez których ludzki organizm nie jest w stanie funkcjonować. Mimo, iż mięso ma w sobie wiele tłuszczu, którego należy za wszelką cenę unikać, posiada także białko oraz żelazo. Mięso może więc gościć na talerzu, warto jednak wybierać odpowiednie kawałki i nie raczyć się nim częściej niż kilka razy w tygodniu. Kurczak, indyk oraz cielęcina to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wołowina oraz wieprzowina. Czerwone mięso, mimo iż jest w stanie ustrzec człowieka przed anemią jest w stanie doprowadzić do zawału serca, nowotworów, a nawet cukrzycy.

W dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi decyduje się na całkowitą eliminację mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego z diety. Powołują się oni na wiele aspektów. Jeszcze inni nie są w stanie nawet myśleć o kanapce bez szynki czy obiedzie bez kotleta. Naukowcy informują, że mięso powinno znaleźć się w diecie człowieka, nie można jednak przesadzać z jego ilością. Ważny jest także wybór właściwych produktów, gdyż niektóre kawałki są małowartościowe oraz zawierają duże ilości tłuszczu.

Jakie mięso można spożywać?

Jak już zostało wspomniane powyżej, mięsa w diecie nie powinno zabraknąć. Należy jednak wziąć pod uwagę jego rodzaj oraz jakość. W trakcie komponowania menu należy brać pod uwagę jedynie białe mięso, czyli kurczaka oraz indyka i ewentualne cielęcinę. Do grupy białego mięsa wlicza się również królik oraz struś i te rodzaje także można zjadać bez większych oporów. Z kolei mięsa czerwone, których raczej należy się wystrzegać to wieprzowina, wołowina, baranina, konina, mięso z kaczki oraz gęsi.

Niewątpliwą zaletą białego mięsa jest niewielka ilość tłuszczu, a także całkiem spore ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych. Ich ilość znacznie przewyższa występowanie szkodliwych kwasów nasyconych. Warto mieć na uwadze, że duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych wpływają bardzo negatywnie na ludzki organizm, a przede wszystkim podwyższają poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo na zmaganie się z miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca oraz zawałem. Z kolei kwasy tłuszczowe nienasycone wykazują całkiem inne działanie. Odpowiadają one za ochronę organizmu przed chorobą miażdżycową.

Jakie zmiany przyniesie eliminacja mięsa z diety?

Czerwone mięso oraz ogólnie białka zwierzęce zwiększają możliwość wystąpienia cukrzycy. W związku z tym jego usunięcie z diety sprawi, że ta jakże uprzykrzająca życie choroba nie będzie nas dotyczyła. Badania wykonane przez naukowców są jednoznaczne, wegetarianie niemalże nie chorują na cukrzycę, a osoby, które jedzą mięso minimum raz w tygodniu muszą udawać się do lekarza w związku z wahaniami poziomu cukru.

Spożywanie zbyt dużych ilości białka wpływa negatywnie na człowieka, tak samo zresztą jak i jego niedobór. Właśnie dlatego konieczne jest znalezienie tak zwanego złotego środka. Zbyt duże ilości białka zmieniają się w odpady bądź tłuszcz, dodatkowo ma miejsce zakwaszenie organizmu oraz zbyt duże ilości kwasu moczowego. Kiedy białka jest za dużo człowiek przybiera na wadze, zmaga się z chorobami serca, cukrzycą, stanami zapalnymi, a nawet nowotworem.

Całkowita eliminacja mięsa nie jest najlepszym pomysłem, ale warto wziąć pod uwagę ograniczenie jego spożywania.