Zatrucia pokarmowe u dzieci

Zatrucia pokarmowe u dzieci
Zatrucia pokarmowe u dzieci

Zatrucie pokarmowe wywoływane jest przez szkodliwe dla naszego organizmu bakterie. Często zatrucia takie pojawiają się u najmłodszych, głównie ze względu na to, że zwykle zapominają one o przestrzeganiu prawidłowej higieny. Co na ból brzucha u dziecka, które cierpi z powodu zatrucia pokarmowego?

Objawy zatrucia pokarmowego u dziecka

Zatrucie pokarmowe może być spowodowane spożyciem zainfekowanej wody czy nieoczyszczonej dokładnie żywności. Szczególnie w okresie letnim panują warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii, które mogą doprowadzić do rozwoju zatrucia pokarmowego. Są to na przykład bakterie salmonelli czy gronkowca. Bardzo szybko infekują one organizm, dając objawy typowe dla zatrucia pokarmowego. Zawsze musimy dokładnie obserwować stan naszego dziecka, gdyż maluch może nie być w stanie jeszcze właściwie wyrazić, co mu dolega. Dlatego już wtedy, gdy u dziecka pojawiają się bóle brzucha, należy być bardzo ostrożnym. Prawdopodobnie nie ma rodzica, który nie zadałby sobie nigdy w życiu pytania – co na ból brzucha u dziecka? Oczywiście, maluchowi należy starać się jak najszybciej ulżyć w bólu, jednak zastanówmy się równocześnie nad jego przyczyną, którą może być właśnie zatrucie pokarmowe. Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy dolegliwościom tym towarzyszą także nudności, wymioty czy biegunka. Przy ostrym zatruciu pokarmowym u dziecka możemy zaobserwować także objawy, takie jak wysoka gorączka, silne osłabienie organizmu, dreszcze. Często mylimy je z grypą, jednak jeśli towarzyszą one symptomom ze strony układu pokarmowego, najczęściej będzie to właśnie zatrucie.

Co na ból brzucha u dziecka?

Nigdy nie należy lekceważyć bólu brzucha i innych objawów, które wskazują na zatrucie pokarmowe – szczególnie jeśli symptomy te pojawiają się u najmłodszych dzieci. Nie musimy natychmiast udawać się do lekarza, chyba że gorączka i inne objawy stają się bardzo nasilone. Zwykle przy umiarkowanym przebiegu zatrucia pokarmowego wystarczy kilka dni, aby dziecko wróciło do formy. Bardzo uciążliwym dla malucha objawem jest ból brzucha. Aby zminimalizować tę dolegliwość, możemy podać dziecku do picia napar z mięty czy rumianku. Rumianek ma właściwości antybakteryjne, a mięta pomoże poradzić sobie z nudnościami. Aby dziecku przestał dokuczać ból brzucha, warto zadbać o odpowiednią jego dietę. Nie zmuszajmy go do jedzenia, szczególnie w pierwszych chwilach choroby. Dziecko nie będzie miało prawdopodobnie ochoty nic jeść i trudno mu się dziwić. Warto przede wszystkim podawać dziecku dużo płynów. Postawmy na wodę, a zrezygnujmy całkowicie ze słodkich napojów. Gdy maluch nabierze trochę apetytu, możemy spróbować podawać mu lekkostrawne posiłki, takie jak gotowane na parze warzywa i chude mięso. Dzięki temu układ pokarmowy dziecka nie będzie musiał zmagać się z produktami ciężkimi do strawienia, a to na pewno pomoże pokonać ból brzucha. Gdy objawy po kilku dniach nie ustają, udajmy się z dzieckiem do lekarza. Długo utrzymująca się biegunka czy wymioty mogą spowodować odwodnienie, które jest bardzo groźne dla organizmu malucha.