Dlaczego nie należy jeść przed snem?

Dlaczego nie należy jeść przed snem?
Dlaczego nie należy jeść przed snem?

Powszechnie wiadomo, że jedzenie przed pójściem do łóżka nie wyjdzie nikomu na dobre. Powoduje ono jednak nie tylko otyłość, ale i inne negatywne skutki uboczne. Przekonaj się dlaczego ostatni posiłek powinien być lekkostrawny oraz zjedzony parę godzin przed udaniem się na spoczynek.

Tycie, ale czy tylko?

Ludzie w dzisiejszych czasach są bardzo zagonieni, co sprawia, że przy ogromnej ilości obowiązków nie mają czasu na pożądane posiłki w ciągu dnia. Wszystko jest ważniejsze od zjedzenia wartościowego śniadania oraz obiadu. Sytuacja ta sprawia, że największe porcje spożywane są więc wieczorem, kiedy pociechy są już w łóżkach i wszystkie domowe obowiązki zostały wykonane. Wielokrotnie posiłek idzie w parze z ulubionym trunkiem. Przekłada się to na regularne przybieranie na wadze. Wieczorami człowiek ma zdecydowanie większy apetyt, z czym jest to związane? Winę można zrzucić na hormony występujące w ludzkim ciele, a przede wszystkim kortyzol oraz adrenalinę. Po południu, przeważnie koło godziny 15 ich poziom w organizmie znacznie się obniża. Człowiek ma zdecydowanie mniej energii oraz wigoru, gdyż organizm ludzki zaczyna się powoli wyciszać oraz przygotowywać do odpoczynku. Jako, że o tej godzinie nikt jednak nie chodzi spać, a lista rzeczy do zrobienia cały czas pozostaje bardzo długa, sięgamy po paliwo, które daje możliwość przetrwania. Może to być kawa, słodka przekąska, późna kolacja oraz inne.

Jeśli ostatni posiłek w ciągu dnia ma znaczne rozmiary zostaje on spalony dopiero po 6, a czasem nawet 8 godzinach. Przypomnijmy, że pożywienie musi się dostać do jelita cienkiego, a droga ta biegnie przez żołądek. Jeśli człowiek cały czas rusza się trawienie zdecydowanie przyspieszy, jednakże, kiedy po zakończeniu uczty udamy się na spoczynek sytuacja nie przedstawia się tak kolorowo. Przekłada się to na magazynowanie zjedzonych kalorii, które zmieniają się w tłuszcz. Wiele osób, które sięga po jedzenie zbyt późno szybciej zauważają u siebie pojawienie się cukrzycy, co jest ściśle związane z mniejszą tolerancją glukozy. Dodatkowo występuje również niestrawność, bóle żołądka, a także zgaga. To powszechne dolegliwości z którymi zmaga się ogromna ilość społeczeństwa.

Spożywanie zbyt późnych posiłków przekłada się również na pojawienie się refluksu. Schorzenie to oznacza cofanie się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Kwaśna treść sprawia, że w ustach pojawia się bardzo nieprzyjemny smak, a skutkiem ubocznym takiej dolegliwości może być nawet nowotwór.