Ciecierzyca - dlaczego powinna zagościć w twojej kuchni na stałe?

Ciecierzyca - dlaczego powinna zagościć w twojej kuchni na stałe?
Ciecierzyca - dlaczego powinna zagościć w twojej kuchni na stałe?

Ciecierzyca znana jest przede wszystkim w kuchni wegetarian oraz mieszkańców terenów Morza Śródziemnego, Azji i Bliskiego Wschodu. Na naszych stołach nie jest potrawą wyjątkowo popularną, jednakże obecnie coraz to śmielej i chętniej włączamy ją do codziennego jadłospisu. Jakimi właściwościami wyróżnia się ta roślina strączkowa oraz dlaczego warto ubogacić nią codzienną dietę?

Ciecierzyca i jej właściwości

Ciecierzyca, określana również jako cieciorka lub groch włoski, znajduje swoje stałe miejsce w kuchni włoskiej, hiszpańskiej, arabskiej, indyjskiej oraz greckiej, jednakże i na naszych stołach możemy spotkać ją coraz to częściej. Wyróżnia ją delikatna oraz kremowa konsystencja, o lekko orzechowym posmaku. Znane są dwa rodzaje ciecierzycy: desi oraz kabuli. Pierwsza z nich ma małe ziarenka o różnych kolorach, takich jak zielony, czerwony, brązowy czy żółty. Druga natomiast posiada większe ziarna o jasnej barwie.

Cieciorkę warto spożywać, ze względu na zawarty w niej:
• Błonnik, gwarantujący uczucie sytości i umożliwiający redukcję masy ciała, wspomagający pracę układu pokarmowego poprzez zapobieganie zaparciom czy też pozwalający utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu,
• Potas, regulujący ciśnienie krwi i zmniejszający ryzyko chorób serca,
• Cholinę, która zwalcza wolne rodniki, wspomaga pamięć oraz pracę mięśni,
• Wapń, żelazo oraz witaminę K, będące budulcem mocnych kości.

Ciecierzyca zawiera ponadto najwięcej białka spośród wszystkich roślin, a także kwas foliowy, niezbędny wszystkim przyszłym mamom.

Jak przyrządzić ciecierzycę oraz w jaki sposób wykorzystać ją w codziennych daniach?

W sklepach znajdziemy ciecierzycę w formie surowej lub też w zalewie. Przed spożyciem należy ją na początku zamoczyć w wodzie przez ok. 8 godzin, dzięki czemu będzie ona łatwiejsza do zagniecenia. Gotowanie powinno trwać nie więcej niż 1 godzinę, do momentu, w którym cieciorka uzyska miękką konsystencję. Jej przygotowanie powinno zatem zostać przez nas odpowiednio wcześniej zaplanowane, jeśli natomiast szukamy szybszego sposobu, możemy sięgnąć po cieciorkę w zalewie, puszce lub słoiku.

Ciecierzyca wykorzystywana jest m.in. do:
• hummusu,
• sałatek,
• zup,
• wege burgerów,
• pasty kanapkowej.