Dieta w trakcie chemioterapii - jak powinna wyglądać?

Dieta w trakcie chemioterapii - jak powinna wyglądać?
Dieta w trakcie chemioterapii - jak powinna wyglądać?

Podczas gdy lekarze, pacjent oraz bliscy chorego skupiają się na chorobie – zresztą bardzo poważnej – nie myślą o innym, a jednak bardzo poważnym zagrożeniu, jakim jest niedożywienie. Ludzie przyjmujący chemioterapię w znacznej większości przypadków posiadają niedobory składników odżywczych, niestety, również i często jest to przez nich bagatelizowane, co jedynie utrudnia proces leczenia nowotworu.

Dlaczego pacjenci są niedożywieni?

Można by było niekiedy obarczyć winą dietę szpitalną – co oczywiście ma również swoje uzasadnienie, jednak najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest często niechęć chorego do przyjmowania posiłków. Osoba leczona jest osłabiona, a przez to nie ma siły przyjmować pokarmów lub nawet i jest to dla niej bolesne, zwłaszcza wtedy, kiedy nowotwór dotyczy przewodu układu pokarmowego.

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem często jest rozmowa z chorym, przekazanie mu informacji, dlaczego jego odżywianie jest tak bardzo ważne w walce z nowotworem. Gdy pacjent nie ma sił przyjmować sam pokarmów, można spróbować mu pomóc, a w krytycznych sytuacjach – gdy nie jest możliwe podanie pokarmu drogą doustną – rozsądnym wyjściem może być żywienie dojelitowe lub pozajelitowe.

Co powinna zawierać dieta pacjenta leczonego chemioterapią?

Należy pamiętać, że chemioterapia nie zabija jedynie komórek nowotworowych, ale i komórki zdrowe, dodatkowo chory nie ma sił na poruszanie się, często jest to osoba leżąca. Przez te czynniki pacjent traci znaczną część białka, dlatego też podczas ustalania diety dla chorego, należy mieć na uwadze niedobory białkowe. Potrawy nie powinny zawierać smażonych, ciężkostrawnych produktów, ostrych przypraw, znacznych ilości soli. Należy również unikać podawania nasyconych tłuszczów, które znajdują się np. w czerwonym mięsie, smalcu, a także wypiekach, czy czekoladzie. Oczywiście ważnym składnikiem diety będą witaminy, które powinno się dostarczyć za pośrednictwem owoców i warzyw, np. w postaci sałatki. Dobrym rozwiązaniem dla pacjentów przyjmujących chemioterapię będą zupy warzywne. Dzięki nim można dostarczyć wielu wartościowych składników odżywczych, a przy tym są stosunkowo łatwe w przyjęciu doustnie dla chorego.

W jaki sposób podawać potrawy choremu?

Trzeba mieć indywidualne podejście do możliwości pacjenta – brać pod uwagę czy np. jest w stanie przerzuć coś twardszego. Jeżeli pacjent nie ma na to siły, należy się skupić na podaniu mu produktów bardziej miękkich. Gdy choremu jedzenie sprawia ból lub jest bardzo niewygodne, można spróbować rozdrobnić pokarm, w ostateczności nawet i zblendować. Pacjent powinien jeść często oraz w małych ilościach, aby nie miał uczucia ciężkości, a zarazem mógł uzupełniać niedobory składników odżywczych. Przede wszystkim należy pamiętać, że pacjent przyjmujący chemioterapię jest potencjalnie narażony na niedobory ważnych składników odżywczych, co z pewnością osłabia jego walkę z nowotworem.