Dieta na cholesterol - jakich produktów unikać?

Dieta na cholesterol - jakich produktów unikać?
cholesterol-cola

Cholesterol jest poważnym problem dietetycznym i przyczynkiem dla współczesnych chorób cywilizacyjnych. Niestety, ale bardzo często ludzie nie zwracają uwagi na obecność cholesterolu w diecie, bezwiednie sięgając po niezdrowe produkty, których klasycznie nie podejrzewają o zawartość cholesterolu.

W czym znajdziemy cholesterol?

Cholesterol jest związkiem wielo-pierścieniowym, alkoholem który pełni różnorodne funkcyjne w naszym organizmie. Przede wszystkim jest to składnik błon komórkowych, który to stabilizuje je oraz pozwala na prawidłowy rozwój i wzrost komórek rożnego rodzaju. Oprócz tego cholesterol jest ważnym składnikiem dla syntezy licznych hormonów: kortyzolu, testosteronu, estrogenu i progesteronu. 

Niestety, ale cholesterol ma też negatywną twarz. Najlepiej widać to po wywołujących miażdżycę cząsteczkach cholesterolu LDL, który przyczepia się do ścian naczyń i powoduje ich zarastanie. Blaszka miażdżycowa może zamknąć naczynie albo pęknąć i doprowadzić do gwałtownego wykrzepiania, co staje się przyczyną choćby zawału serca, czy też udaru mózgu.

Cholesterol występuje jedynie w pokarmach odzwierzęcych: jajkach, mleku, mięsie oraz w produktach wzbogacanych składnikami odzwierzęcymi lub syntetycznymi – jak tłuszcz palmowy, który jest uwodorniany i staje się tłuszczem nasyconym. 

Jakich produktów trzeba też unikać?

W kierunku eliminacji cholesterolu i tłuszczów nasyconych, winniśmy wyeliminować możliwie jak najwięcej produktów odzwierzęcych oraz przetworzonych. Słodycze są ważnym źródłem cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, co często jest efektem zastosowania stabilizatorów, wypełniaczy oraz procesu technologicznego. Ryby, pokarmy roślinne oraz chudy nabiał pod względem cholesterolu wypadają bardzo korzystnie i mogą być spożywane w znacznie większych ilościach. Zastąpienie klasycznej diety tymi produktami powinno być wystarczające dla odniesienia sukcesu i zdrowego odżywiania. Pamiętajmy o znaczeniu zdrowej i racjonalnej diety w naszym codziennym życiu.