Dieta frutariańska – czy może być dla nas zdrowa?

Dieta frutariańska – czy może być dla nas zdrowa?
zywnosc

W dzisiejszych czasach nikt już nie kwestionuje wagi zdrowego odżywania. O ile w pokoleniu naszych rodziców synonimem zbilansowanej diety był niedzielny rosół i schabowy z ziemniakami, obecnie ludzie są dużo bardziej otwarci na eksperymenty i testowanie nowych form odżywiania. Nic tu nie jest oczywiste, Internet ciągle donosi o szkodliwości kolejnych produktów: mięsa, jajek, mleka... Nic dziwnego, że coraz więcej osób ucieka się do tak restrykcyjnej diety jaką jest frutarianizm...

Co to jest frutarianizm?

Frutarianizm to dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie owoców. Jest to niezwykle radykalny odłam diety wegetariańskiej, który nie pozwala na spożywanie niczego, co nie spadnie z drzewa. Zakłada częste jedzenie małych porcji owoców, najlepiej ekologicznych.

Czy frutarianizm jest zdrowy?

Większość lekarzy jest zgodna - frutarianizm jako dieta na dłuższą metę jest szkodliwy i niebezpieczny dla organizmu. Jest to dieta niskoenergetyczna, a pokrycie zapotrzebowania organizmu na białko jedynie przy udziale owoców jest niezwykle trudne. Istnieją co prawda owoce, które je zawierają - na przykład awokado - jednak by dostarczyć sobie odpowiedniej ilości należałoby pożerać ogromne porcje. Kolejnym niebezpiecznym dla zdrowia aspektem jest niemożność dostarczenia sobie wapnia, który w owocach nie występuje. Skutkiem tego może być niebezpieczne odwapnienie kości i osteoporoza. Niedobór witaminy B12 - również nieobecnej w owocach prowadzi do anemii i wycieńczenia organizmu. 

Jak wspomniano powyżej, jest wiele elementów, których dieta frutariańska nie może nam dostarczyć. Mimo to jest jednak coś w co obfituje niemal każdy owoc - cukier! Jak powszechnie wiadomo, jest on szkodliwy dla naszych zębów, może również doprowadzić do próchnicy. Kolejną konsekwencją tak bogatej w cukier diety jest wahanie się jego poziomu we krwi i omdlenia.

Jak wiadomo większość owoców zawiera bardzo dużo wody, do tego szybko się one trawią, a co za tym idzie częste biegunki są dla frutarian chlebem powszednim. Pokarm dosłownie przelatuje przez organizm, a na dłuższą metę prowadzi do znacznej utraty wagi.

Czy frutarianizm MOŻE BYĆ zdrowy?

Tak, ale jedynie traktowany jako krótkoterminowa dieta oczyszczająca. Prowadzona pod kontrolą lekarza, raz na jakiś czas, pomoże odciążyć nasz układ trawienny, zmęczony ciężkostrawnymi potrawami, oraz zrzucić kilka zbędnych kilogramów. "Post" frutariański, tak jak głodówka, powinien być wzbogacony o picie dużych ilości wody oraz ewentualnie ziół zaleconych przez lekarza.