Czym najskuteczniej ugasić pragnienie w upalny dzień?

Czym najskuteczniej ugasić pragnienie w upalny dzień?
Czym najskuteczniej ugasić pragnienie w upalny dzień?

Co pić w trakcie upałów? Pierwszą myślą jest oczywiście niezastąpiona woda! Przy wysokich temperaturach sięgają po nią nawet osoby, które na co dzień wybierają zdecydowanie inne trunki. Co jeszcze, poza wodą skutecznie ugasi nasze pragnienie oraz dlaczego w gorące dni trzeba dużo pić?

W trakcie upałów pamiętajmy o uzupełnianiu płynów!

Wraz z początkiem lata, kiedy nasze termometry bardzo często pokazują rekordowe temperatury, we wszelkiego rodzaju mediach regularnie alarmuje się, aby nie wychodzić z domu bez butelki wody. W trakcie upałów pocimy się, co jest naturalnym procesem fizjologicznym i reakcją organizmu na wysokie temperatury, zapobiegającą przegrzaniu się. Jednakże wraz z potem pozbywamy się również cennych składników, zwłaszcza potasu i sodu, których brak lub niewystarczająca ilość może doprowadzić do zaburzenia homeostazy. Dlatego też, w takie dni musimy pamiętać, aby systematycznie nawadniać nasz organizm oraz uzupełniać tracone wraz z potem sole mineralne.

Co pić w upalny dzień, a czego unikać?

PIJEMY:

Wodę mineralną

W upalne dni na pierwszym miejscu stawiamy wysoko lub średnio zmineralizowaną wodę, która powinna towarzyszyć nam podczas każdego wyjścia z domu. Powinniśmy spożywać od 2 do 3 litrów wody na dzień, co jednak ważne: pijąc ją regularnie, małymi łyczkami, a nie przysłowiowym "haustem". Najlepszym wyborem jest zwykła woda niegazowana, chociaż osoby preferujące napoje z bąbelkami mogą śmiało sięgać również po tę z gazem. Aby urozmaicić jej smak, warto dodać do naszej butelki trochę cytryny, pomarańczy, domowego soku owocowego lub mięty. Woda to zdecydowanie numer jeden spośród napojów gaszących pragnienie!

Herbatę

Napojem gaszącym pragnienie są także herbaty: zielona, miętowa, czarna lub wywar z liści hibiskusa. Możemy przyjmować je w formie lekko zmrożonej, jako herbaty orzeźwiające lub w temperaturze pokojowej.

Chłodnik lub koktajl ogórkowy

Warzywem, które aż w 95% składa się z wody jest właśnie ogórek, na bazie którego przygotujemy orzeźwiający i lekki chłodnik lub koktajl.

UNIKAMY:

Gdy wysokie temperatury dają się we znaki, zrezygnujmy ze słodzonych napoi owocowych oraz gazowanych, w których składzie dominuje przede wszystkim cukier (to samo dotyczy gotowych wód smakowych!), a także z alkoholu oraz trunków z kofeiną.