Czy lody faktycznie pomagają na ból gardła? Fakty i mity o lodach

Czy lody faktycznie pomagają na ból gardła? Fakty i mity o lodach
Czy lody faktycznie pomagają na ból gardła? Fakty i mity o lodach

Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich przetrwania letnich upałów. Przynoszą ochłodę i ulgę podczas wakacyjnej beztroski. Uwielbiają je wszyscy, bez względu na wiek. Słodkie, zimne, po prostu pyszne - lody. Wokół spożywania lodów narosło wiele mitów. Czy lody rzeczywiście pomagają na ból gardła? Czy można dzięki nim szybciej schudnąć?

Fakt 1: Lody śmietankowe są bardziej kaloryczne niż sorbety

Osoby będące na diecie, jeśli już decydują się na spożywanie lodów, powinny unikać lodów produkowanych z pełnotłustej, słodzonej śmietanki. Dobrym wyborem dla takich osób będą zatem sorbety owocowe - ale uwaga! Należy zwrócić uwagę na zawartość cukrów w takim sorbecie. Najlepiej samodzielnie przygotować go w domu, wykorzystując owoce sezonowe i wodę niegazowaną. Na rynku oferowane są również lody bez laktozy oraz bez tłuszczu i dodatku cukru - takie smakołyki powinny wybierać osoby będące na diecie.

Mit 1: Lody mają działanie odchudzające

Odchudzające działanie lodów tłumaczone jest tym, że organizm aby zrównoważyć wydatek energetyczny poniesiony na wyrównanie ciepłoty ciała, zaburzonej zjedzeniem loda, musi zacząć spalać kalorie pochodzące z jego własnej tkanki tłuszczowej. Niestety spalone w ten sposób kalorie, nie równoważą tych przyjętych z porcją lodów.

Fakt 2: Lody mają wartości odżywcze

Wiele osób uważa lody za jedynie puste kalorie, jednak nie jest to do końca prawdą. Lody produkowane z prawdziwego mleka, zawierają sporo wapnia (120-140 mg/100 g), magnezu czy potasu. Jedzenie lodów jest dobrym sposobem na przyjmowanie wapnia, przez osoby które nie lubią pić mleka.

Mit 2: Lody należy jeść podczas upalnych dni

Paradoksalnie, aby uniknąć przeziębienia i zapalenia gardła, lody powinno się jeść zimą. W czasie upałów, nasze rozgrzane gardło i podniebienie mogą doznać szoku termicznego w zetknięciu z zimnym lodem. Konsekwencją tego może być ból i zapalenie gardła.

Fakt 3: Lody pomagają w bólu gardła, ale....

Jedzenie lodów jest dobrym rozwiązaniem w przypadku bólu po wycięciu migdałków - chłód pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęk śluzówek. Rozwiązanie to rekomendują nawet lekarze!

Natomiast jedzenie lodów w przypadku bólu gardła spowodowanego infekcją bakteryjną lub wirusową nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż może jedynie przyspieszyć rozwój infekcji. Obniżenie temperatury tkanek gardła skutkuje szybszym namnażaniem się w nich drobnoustrojów chorobotwórczych.